Kačka   2.4.2018 17:37:29
Zobrazeno: 849x

bobr nebo vyholená?

Mykóza (nebo také kvasinková infekce či kandidóza) vzniká tehdy, pokud se v pochvě přemnoží kvasinky. Těm se velmi dobře daří ve vlhkém prostředí, kam je omezen přístup vzduchu.

Nejčastější příčiny vzniku vaginální mykózy:
Zapaření genitálu. Nošení nevhodného prádla a oblečení (např. mokré plavky, tanga a těsné kalhoty), které vytvářejí vlhké a teplé prostředí.
Nesprávná hygiena. Nedostatečné nebo naopak příliš časté omývání genitálu. Nevhodné je používání některých mýdel, sprchových gelů či deodorantů. U některých žen může jít i o přecitlivělost na parfémované vložky nebo tampóny.
Stres. Snižuje imunitu a je častou příčinou kvasinkové infekce. Ve stresu tělo vyplavuje do krve určité látky, které mohou způsobit rozvoj mykózy.
Těhotenství. Ženské tělo prochází v těhotenství řadou hormonálních změn, zvyšuje se hladina estrogenů a cukrů. Tělo je náchylnější k zánětům a gynekologickým potížím.
Hormonální substituce. Pokud žena užívá antikoncepci nebo podstupuje hormonální léčbu v období přechodu, mění se (podobně jako v těhotenství) hladina hormonů.
Užívání antibiotik. Při užívání antibiotik může nastat nerovnováha poševního prostředí a dojde k přemnožení kvasinek.
Špatný způsob stravování. Jídlo a pití také ovlivňují hladiny látek v krvi, proto se nedoporučuje příliš vysoká konzumace např. sladkostí.
Cukrovka. Nemocní cukrovkou mají zvýšenou hladinu cukru v krvi, to je pro množení kvasinek ideální.

Popis a příznaky
Kvasinky jsou přirozenou součástí poševního prostředí, pokud ale za určitých okolností dojde k jejich přemnožení (viz Příčiny), dochází k vaginální nerovnováze a zánětu.

V typických případech jsou příznaky mykózy:
Svědění. Ve vnitřní i vnější oblasti genitálu. To obvykle ukazuje, že se mykotická infekce rozšířila i na vnější část genitálií. Tření rozkroku se nedoporučuje, může dojít k rozšíření nákazy, většímu podráždění a ještě silnějšímu svědění.
Otok a zarudnutí. Ve vnější oblasti genitálu.
Pálení. Především při močení.
Výtok. V typických případech buď bílý hustý „tvarohovitý“, nebo bílý řídký, vodnatý. V některých případech zůstává uvnitř pochvy, kde tvoří hrudkovitou hmotu.
Tlak a bolest v podbřišku.
Bolesti. Při pohlavním styku.

Prevence
Vhodně se oblékejte. Nejlepší je nosit vzdušné prodyšné oblečení. Nenoste těsné spodní prádlo a prádlo ze syntetického (umělého) materiálu, nejlepší jsou bavlněné kalhotky. Nevhodné jsou těsné džíny, punčocháče a neprodyšné oblečení. Oblast genitálu vždy udržujte v suchu. Plavky a vlhké spodní prádlo co nejrychleji sundejte, genitálie a pokožku si důkladně osušte a převlékněte se do suchého a pohodlného prádla.
Dodržujte intimní hygienu. Používejte speciální gely na intimní partie, dodržujte hygienu při pohlavním styku a po něm. To se týká všech částí těla (např. ruce, prsty, nehty), které přišly do styku s pohlavními orgány. Při pohlavním styku dbejte na to, aby nedošlo k poškození sliznice genitálu.
Dbejte na životosprávu. Nepřejídejte se sladkostmi a nepijte příliš často sladké nápoje, jestliže trpíte cukrovkou, zvlášť dbejte pokynů lékaře. Při oslabení organismu a užívání antibiotik preventivně užívejte doplňky stravy a probiotické kultury, které zvýší obranyschopnost vašeho těla.

Léčba
Léčba vaginální mykózy je většinou jednoduchá. Podstatné je především stanovit správnou diagnózu, některá onemocnění totiž dokážou příznaky mykózy velmi dobře napodobit. Vhodné je proto navštívit gynekologa. Pokud si je ale pacientka jistá, že má mykózu, je možná i samoléčba.

Možnosti léčby:

antimykotika (vaginální tablety nebo krémy), aplikují se buď do pochvy, nebo na její vnější část
tablety k polykání – na lékařský předpis
při opakovaných mykotických zánětech je nutná dlouhodobá (6měsíční) léčba a změna životního stylu
při svědění lze doplnit oplachy roztokem přípravku Rosalgin
Lékařské ošetření je nutné:

v těhotenství
při prvním onemocnění mykózou
u mladistvých
při netypickém zapáchajícím výtoku
v případě, že nemoc po aplikaci léků neustupuje
I přesto, že se vaginální mykóza nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, mohou jí trpět oba partneři a opakovaně ji na sebe přenášet prostřednictvím pohlavního styku. Genitální mykózou tedy mohou trpět i muži. Nestává se to sice příliš často, ale v oblasti předkožkového vaku a žaludu se mohou přemnožit kvasinky. Nemoc se projevuje podobně jako u žen – svěděním, pálením, zarudnutím, případně otokem. Nemoc se neprojevuje výtokem, ale v okolí předkožky a žaludu se může hromadit hlen. Muži mohou být ale pouze přenašeči tohoto onemocnění, nemoc se u nich přitom nemusí nijak projevit.

 
Pro přidání komentáře musíte mít zapnutý javacript
Lucinka  16.5.2018 13:50:51
měla jsem taky kvasinkovou mykózu a léčila jsem se samoléčbou. Na jazyk jsem si dala léčivou mastičku a pak jsem se sama vylízala. Už jsem v pohodě, jen to lízání mi chybí. Kdo má zájem?
laci  3.5.2018 8:01:22
picisiek tych svini su najhorsie veci.selijake zasmradle klzke syry ci picokyseliny ci farebne zasmrdy ci zkazena krv toto je naozaj zmes by clovek neveril co je svina schopna v tej pici navarit.
laci  2.4.2018 23:20:42
picisiek tych svini su najhorsie veci.selijake zasmradle klzke syry ci picokyseliny ci farebne zasmrdy ci zkazena krv toto je naozaj zmes by clovek neveril co je svina schopna v tej pici navarit.