muž sukrates   17.5.2020 14:49:38
Zobrazeno: 71x

Kdo podporuje řecké spisovatele?


Když poslouchala paní Mendoni, mluvila o nezaměstnaných (a tedy franšízových) umělcích zasažených výsměchem: herci, hudebníci, tanečníci, zpěváci, režiséři, scénografové, vizuální umělci, přemýšlela jsem o svém vlastním spojení - spisovatelích.

Nic jsme o nich neslyšeli. Neprodukují kulturu? Získali jsme Nobelovu cenu od básníků. Naše nejvíce mezinárodní jméno je Cavafy.

Řeknete mi, že v karanténě se online knihkupectví prodávaly pohodlně.

Ale bez ohledu na to, co prodávají, příjem spisovatele v Řecku je zábavný. Ve skutečnosti básníci (naše velká sláva) nejen nevyhrají, ale nejvíce zaplatí za zveřejnění. Jsou tedy nuceni praktikovat jinou profesi, která zajišťuje jejich živobytí. Nevím o žádném vážném řeckém spisovateli, který žije z jeho knih.

(Kromě něčeho růžového dámy; proto jsem objasnil: „vážný spisovatel“).

Chcete vědět, co náš úspěšný spisovatel sex čeká? Průměrná maloobchodní cena knihy v Řecku je 15 EUR. Autorská práva byla 15%, ale v době krize ji většina vydavatelů snížila na 12%. Takže z každé prodané knihy dostane autor 1, 8 EUR.

Přijďme nyní, že kniha uspěje a vydává mnoho publikací (ty správné jsou „dotisky“). Řekněme, že prodává 10 000 kopií. (11 verzí 800 + 1200 první). Celkový příjem 18 000 EUR.

Průměrná doba pro napsání knihy pro osobu v jiné profesi je asi dva roky. Takto rozdělený je autorský poplatek 750 měsíčně. A pokud chce pojištění a později důchod, musíme si odečíst nejméně 250 EUR. Rodina s 500 € měsíčně?

A tady mluvíme o úspěšné knize. Jen málo seriózních knih prodává 10 000 kopií. Většina z nich se snaží dostat do druhého vydání…

Takže, profese! Právník, doktor, diplomat, inzerent, architekt, inzerent, novinář… a malý spisovatel.

Osobní příklad: Jako téměř všichni spisovatelé jsem za své první knihy zaplatil z kapsy - byly to poezie a eseje bez komerčního zájmu. Pak přišla moje nejúspěšnější kniha, známá mnoha (nyní ve svém 39. tisku). Od 1. do 13. (a vzhledem k poptávce byly dotisky v té době 10 000 nebo 5 000 kopií) nedostal jsem drachmu!

Jednou mi můj druhý vydavatel dal šek na jeden milion. (Odpovídá polovině dluhu). Když jsem to šel sbírat, bylo to odkryto! Nechal jsem to jako suvenýr.

Takže nejde jen o to, že naši autoři nejsou dobře placeni - často nedostávají zaplaceno, buď včas, nebo vůbec. A nemysli si, že je to jen řecký zvyk. Moje stejná kniha byla přeložena do deseti jazyků. Kritické dithyramby, ale nulové peníze.

Z deseti hlavních zahraničních vydavatelů každý rok zasílá účet pouze Němec. Francouz kromě první verze vydal také druhou kapsu ve tvaru pro stánky a letiště - ale ne frank! Ital byl unesen za prodej pouze 172 kopií. (Itálie má 18 000 knihkupectví a jako řecky mluvící autor Andrea Marcolongo mi roky říkal, že kniha byla ve výlohách). V Kolumbii a Chile byla kniha oceněna, ale španělský vydavatel (největší), který zahrnuje i Jižní Ameriku, tvrdí, že nic neprodal.

Mimo samozřejmě jsou zahraniční spisovatelé zastoupeni agenty, velkými organizovanými kancelářemi s právníky, kontrolními vydavateli a knihkupectvími. Jejich práva jsou posvátná a nedotknutelná (a nikoli „ukradená“, jak říkala Eleni). Koneckonců, cizinci mají jiný příjem. Série přednášek na amerických univerzitách vás může živit dva roky. Rozhovory jsou placeny velkoryse, stejně jako spolupráce v tisku.

Zatímco tady: Řecký stát vkládá naše texty do učebnic, vysílá naše díla ve státním rádiu - a nejen to neplatí ???. Nepožaduje ani svolení - ani nás ani neinformuje!

Před několika lety založil EKEBI, které zůstalo v dobrých úmyslech.

Posílit všechna umění stokrát. Ale nezapomeňte na knihu, tento potomek řecké kultury...

 
Pro přidání komentáře musíte mít zapnutý javacript
LEny  17.5.2020 19:37:09
Doopravdy HOVNO SE SERVÍRUJE KURVA ZA STUDENA!
tvamatka  17.5.2020 19:28:10
hovna žere tvá fekál matka buzno!
Frdlíková  17.5.2020 18:59:36
Podávej to hovno za studena!